Su Deposu Temizliği ve Dezenfeksiyonu

SU DEPOSU TEMİZLİK VE DEZENFEKSİYONU

Çok sayıda kişinin yaşam sürdürdüğü Hastaneler, Oteller, Konaklama yerleri, Yurtlar, Okullar, Alışveriş Merkezler(AVM), Sosyal yaşam alanları, Camiler, Konutlar ve Sitelerde vb. yerlerin hepsinde;

20802.2007.67 numaralı genelgede yer alan bina ve konutlarda kullanılan su depolarından temizliği yapılmamış olanlar hemen, daha sonrada belirli periyotlarla (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir, kesinti olmamış ise de depodaki su kullandırılmalı) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.

Bakımsız, temizliği ve dezenfeksiyonu yapılmamış su depoların da oluşan yosun, kir, pas, çamur, haşereler ve özellikle kapakları olmayan ya da açık bırakılan su depolarından çıkan hayvan ölüleri (fare kedi ve bunun gibi) metal parçaları ve inşaat atıklarının neden olduğu birçok hayati risk taşıyan (Tifo, dizanteri, hepatit, kolera )gibi birçok hastalıklara sebep olur. Peki, bunlardan o binalarda ve toplu alanlarda yaşam sürenlerin haberi var mı? Ne yazık ki Birçoğu için “HAYIR “dememiz doğru ve yerinde olur. Çünkü Toplumumuz su deposunun önemini hatta su deposunun ne olduğunu bile bilmemektedir.